Blog o zdrowym odżywianiu się

Wpis

poniedziałek, 15 lipca 2013

Molibden w organizmie człowieka

Molibden jest niezbędnym pierwiastkiem w naszym organizmie. Jednakże potrzebujemy go w bardzo niewielkich ilościach. Przeciętna osoba o wadze 70 kg zawiera ok. 5 mg molibdenu. Jednak gdybyśmy jednorazowo przyjęli taką dawkę tego pierwiastka do naszego organizmu, byłoby to niebezpieczne dla naszego życia.

 

Przeciętna osobo spożywa każdego dnia ok. 0,3 mg melibdenu. Jeżeli byśmy zsumowali spożycie każdego dnia, to w ciągu całego życia wychodzi że spożywamy go 8 g. Żeby zabić szczura wystarczy 50 mg tego pierwiastka. Na świecie znanych jest 20 enzymów, w których składzie znajduje się molibden. W naszym organizmie wchodzi w skład oksydazy ksantynowej, która odpowiedzialna jest z wytwarzanie kwasu moczowego. Dzięki temu organicznemu kwasowi, z naszego organizmu usuwane są związki azotowe (ich nadmiar). Nadmierna aktywność oksydazy ksantynowej nie jest porządane, ponieważ w naszym organizmie (stawach) zaczną się gromadzić kryształy kwasu moczowego - jest to dla nas bolesne.

Molibden znajduje się w takich produktach żywnościowych jak: wieprzowina, jagnięcina, wątroba wołowa, nasiona słonecznika, soja, soczewica, groch, owsie

10 kg w miesiąc

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
michaelloclass
Czas publikacji:
poniedziałek, 15 lipca 2013 20:02

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • gosc003 napisał(a) komentarz datowany na 2013/11/27 15:05:47:

    Bardzo fajne wpisy nt pierwiastków:)

  • grazyna2212 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 09:00:37:

    Molibden z tego co wiem, to ważny składnik dla organizmu. Warto przeczytać taki tekst ;) Pozdrawiam

Dodaj komentarz