Blog o zdrowym odżywianiu się

Wpis

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Wpływ żywności na zdrowie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne i jak ważny wpływ na zdrowie ma racjonalne odżywianie. Co najważniejsze jest to czynnik, na który możemy wpłynąć i jest zależny zupełnie od nas. Dzisiaj przedstawię wszystkie czynniki, które mają w przeważającej mierze wpływ na zdrowie człowieka i postaram się zrozumiale opisać.

 

25% WPŁYW ŚRODOWISKA – nie masz na to wpływu

Na ten czynnik nie mamy wpływu, bądź mamy, ale w bardzo małym stopniu. Najbardziej narażone są osoby, które mieszkają w dużych miastach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone różnymi gazami spalinowymi.

Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi to może się przeprowadzić do mniejszej miejscowości/miasteczka, gdzie powietrze jest dużo czystsze. Osoby mniej zamożne, których na pewno jest zdecydowanie więcej, nie mają takiego wyboru.

Na stan środowiska, które  nas otacza odziaływuje dym papierosowy, który jest biernie wdychany, przez osoby które znajdują się w jego pobliżu i znacznie wpływa na ich zdrowie. Nie zmienią tego protesty palaczy, którzy twierdzą, że są dyskryminowani i złoszczą się wszystkimi wprowadzanymi regulacjami prawnymi, które mają chronić osoby niepalące. To, że palacze nie szanują własnego zdrowia nie znaczy, że mogą to samo robić z cudzym.

 

10% MEDYCYNA – nie masz na to wpływu

Na stan naszego  zdrowia, tylko w nieznacznym stopniu ma medycyna i dostęp do niej.  Coraz większa wiedza i ciągły rozwój nauki powoduje, że coraz więcej chorób, które keidyś były nieuleczalne teraz są uleczalnych. Medycyna współczesna powoduje, że coraz więcej ludzi jest ratowanych i skutecznie leczonych, przy czym jest jeszcze bardzo wiele przypadków, w których lekarze są bezradni.

 

55% ZDROWIE ZALEŻNE OD CZŁOWIEKA – masz na to wpływ!

Aż 55% naszego zdrowia jest zależne od naszego stylu życia. Na styl życia nakłada się przede wszystkim to, jak bardzo jesteśmy aktywni fizycznie (uprawianie sportu), oraz sposób żywienia (co i ile jemy).

Trochę liczb:

W roku 2005 około 168 750 osób zmarło z powodu układu krążenia – aż 95% tych zgonów wynikało z niewłaściwego żywienia.

Co roku umiera około 100 000 osób na choroby nowotworowe. Zdecydowana większość wynika z nieprawidłowego żywienia.

Wpływ stylu jedzenia i aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na  zdrowie. Idealnie opisują to poniższy cytat:

„Gdybyśmy mogli przypisać każdemu z osobna odpowiednią porcję pożywienia i ćwiczeń cielesnych, ani nie za dużo, ani nie za mało, byłoby to najlepszą receptą na zachowanie zdrowia.”

Hipokrates.

 

 

Michał Wrębiak Michał Wrębiak

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
michaelloclass
Czas publikacji:
poniedziałek, 10 stycznia 2011 00:00

Polecane wpisy