Blog o zdrowym odżywianiu się

Wpis

czwartek, 06 stycznia 2011

Rola Galaniny i NPY w diecie.

Dzisiejszy wpis na blogu chciałby poświęcić dwóm bardzo ważnym neuroprzekaźnikom, które spełniają bardzo ważną rolę w naszej diecie. W znacznym stopniu regulują one nasz apetyty na tłuszcze i węglowodany. Opiszę działanie każdego z nich i podam jak zmienia się ich poziom w naszym organizmie w ciągu całego dnia.

Galanina czy Neuropeptyd Y?Co to jest GALANINA?


Jest to neuroprzekaźnik, który reguluje nasz apetyt na tłuszcze. Gdy w organizmie zaczyna nam go brakować,  to zaczyna być produkowany na podwzgórzu naszego mózgu wraz z towarzyszącymi mu endorfinami, które pełnią taką samą rolę.

Kiedyś przeprowadzono doświadczenie, w którym wstrzyknięto zwierzętom doświadczalnym galaninę do podwzgórza. Następnie podano im naraz dwa różne posiłki , które składały się głównie osobno z węglowodanów i tłuszczów. Wyniki doświadczenia pokazywały jednoznacznie, że zwierzęta wybierały potrawy bogate w tłuszcze.Wykonano również doświadczenie polegające na wstrzyknięciu substancji hamujących wydzielanie galaniny. Efekt był odwrotny. Zwierzęta wybierały potrawy bogate w węglowodany.


Dowiedziono, że to galanina jest odpowiedzialna za nasz apetyt na produkty bogate w tłuszcze i że to właśnie ten neuroprzekaźnik decyduje ile tłuszczu zostanie zgromadzone w naszym organizmie jako substancja zapasowa, niezbędna do przeżycia. Dziś to zjawisko możemy zaobserwować jako odkładające się na brzuchu fałdki tłuszczu, tzw. oponki ;)

Oczywiście stężenie galaniny w naszym organizmie jest regulowane przez to kiedy ostatnio jedliśmy tłuszcze. Jeżeli dawno, to poziom ten rośnie. Gdy dopiero zjedliśmy jakąś bogato tłuszczową potrawę, to poziom galaniny maleje. Czyli spożywane tłuszcze wykazują efekt hamujący na wydzielanie tego neuroprzekaźnika.Poziom galaniny waha się cały czas w ciągu całego dnia. Najmniejszy jest rano, natomiast największy wieczorem.  Rankiem króluje inny neuroprzekaźnik Neuropeptyd Y (NPY).


Rola NPY…


Neuropeptyd Y jest odpowiedzialny za nasz apetyt na węglowodany, czyli słodycze i produkty wysokoskrobiowe.


Podobnie jak w przypadku galaniny przeprowadzono doświadczenie polegające na wstrzyknięciu  zwierzętom  NPY. Efekt był podobny, ale różniący się tym, że zwierzęta doświadczalne chętniej sięgały po produkty bogate w węglowodany. Natomiast zainteresowanie to malało wraz ze spadkiem stężenia NPY w ich organizmie.


Poziom NPY rośnie również w wyniku trzymania się zbyt restrykcyjnej diety. Im mniej spożywamy posiłków, tym stężenie NPY rośnie i apetyt jest coraz większy. Po mocnej diecie ukazuje to się wręcz niepohamowanym apetytem na produkty bogate w węglowodany. Wynikiem tego  jest występowanie efektu JOJO i przybieranie na wadze. Wydzielanie NPY może również zwiększać w sytuacjach stresowych.


Rankami poziom NPY jest największy. Później przez cały dzień maleje po to, aby wieczorem prawie całkowicie zaniknąć.


Zmiana galaniny i NPY w czasie doby.

Wykres - NPY i Galanina

Źródło: "Wpływ jedzenia na nasz nastrój" autor: Elizabeth Somer


NA wykresie widać jak zmienia się poziom neuroprzekaźników w naszym organizmie. Rano króluje NPY, natomiast wieczorem galanina. W wyniku takiego obrotu sprawy rano mamy największy apetyt na węglowodany (chleb, płatki owsiane, chałka), wieczorem mamy apetyt na tłuszcze np. czekoladę.

Jest to wynikiem prawdopodobnie tego, że tłuszcze są trawione wolniej i energia w nich zawarta uwalnia się dłużej. Dzięki temu organizm samoczynnie zapewnia sobie ciągłą dawkę energetyczną przez całą noc.Rano organizm potrzebuje odpowiedniej dawki energetycznej, ponieważ całą noc „głodował”. Węglowodany są szybko trawione i idealnie nadają się do tego zadania, dając dużą dawkę energii na cały dzień.


Podsumowanie


Widać jak wszystko w naszym organizmie jest unormowane i przemyślane. Nieprzemyślane diety, które często są zbyt restrykcyjne, mogą mocno zakłócić przebieg podany na wykresie. W rezultacie mogą zmienić się zwyczaje żywieniowe, których przykładem jest objadanie się wieczorami i pomijanie śniadań. W rezultacie zasady racjonalnego żywienia zostają wypaczone, co pociąga za sobą cały łańcuszek niepożądanych efektów ubocznych…

Zaklinacz wagi

 

Michał Wrębiak

Michał Wrębiak

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
michaelloclass
Czas publikacji:
czwartek, 06 stycznia 2011 22:54

Polecane wpisy