Blog o zdrowym odżywianiu się

Wpis

poniedziałek, 08 listopada 2010

Magnez objawy niedoboru

Magnez jest składnikiem pożywienia od początku naszego istnienia. Pierwiastek ten dostarczamy do naszego organizmu wraz z pierwszym łykiem mleka matki. Według literatury potrzebujemy 200mg dziennie tego składnika. Objawy niedoboru magnezu występują rzadko, ale jednak można się z nimi spotkać. Kiedy może to nastąpić? Na to i wiele innych pytań zaraz wam odpowiem w dzisiejszym wpisie na blogu.

Organizm ludzki dość dobrze sobie radzi z chwilowym niedoborem magnezu. Kiedy go nie dostarczymy w wystarczającej ilości, to odzyska z tego co się znajduje w naszym organizmie. Codziennie przyjmujemy około 350-500mg dziennie tego pierwiastka, więc znacznie więcej niż potrzeba. Nadmiar magnezu organizm wydala traktując go jako łagodny środek przeczyszczający.

 

Magnez jest kluczowym pierwiastkiem nie tylko dla organizmu człowieka

Nasz pierwiastek wchodzi w skład cząsteczek chlorofilu, który wyłapuje ze światła słonecznego składowe niebieską i czerwoną. To dzięki niemu nasza planeta przybrała przydomek „zielonej”. Rośliny używają chlorofilu po to, żeby wyłapywać energię słoneczną, która jest potrzebna do syntezy celulozy i skrobi. Bez magnezu nie byłoby to możliwe.

Po spożyciu, magnez bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym organizmie, gdzie spełnia 3 bardzo ważne role:

- reguluje ruchy przez błony komórkowe;

- wchodzi w skład enzymów wyzwalających energię z pożywienia;

- uczestniczy w syntezie białek.

 

Magnez objawy niedoboru

Tak jak wspomniałem wcześniej, objawy niedoboru magnezu nie występują zbyt często, choć na pewno się zdarzają. Mogą one wystąpić w przypadku niedożywienia lub nieprawidłowej diety, alkoholizmu i podeszłego wieku. Magnezu nie zawierają napoje alkoholowe, lemoniady, cukier i tłuszcze.

Niedoborowi magnezu przypisuje się przypadłość „chronicznego zmęczenia”, którą to charakteryzuje senność, podrażnienie, depresja i zmiany osobowościowe.

 

Bogactwo Magnezu

Produktami bogatymi w magnez są: orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, soja, pasternak, otręby, czekolada, migdały, kakao i drożdże piwne. Wszystkie zawierają ponad 200mg magnezu na 100g produktu.

Należy uważać na rabarbar i szpinak, ponieważ warzywa te zawierają spore ilości kwasu szczawiowego, który blokuje wchłanianie magnezu tworząc z nim trwały związek. W konsekwencji może doprowadzić to do niedoboru magnezu.

Duże ilości kwasu szczawiowego zawiera również kawa, którą lepiej wypić z mlekiem zawierającym spore ilości wapna łączącego się z kwasem lepiej niż magnez.

 

Podsumowując

Jeżeli każdego dnia czujesz, że szybko się męczysz i masz lekką debresję, to być może cierpisz na niedobór magnezu. W takim przypadku warto urozmaicić swoją dietę w produkty bogate w magnez, które podałem w tym artykule. Ogranicz picie kawy a jeżeli nie jest to możliwe to dodawaj do niej duże ilości mleka.

Przydatna może również okazać się dodatkowa suplementacja.

 

 

Michał Wrębiak Michał Wrębiak

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
michaelloclass
Czas publikacji:
poniedziałek, 08 listopada 2010 18:29

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • chrzan.do.buraka napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/08 18:38:28:

  Ostatni akapit, żeby łykać przy odczuwaniu lekkiej depresji : trzeba to napisać 90% blogowiczów, wszędzie smęty, bozesmaria!

  co do magnezu, to lykam sobie codziennie magnez z potasem. nie wiedzialam jednak, ze nadmiar ma lekkie dzialanie przeczyszczajace!

 • michaelloclass napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/08 22:13:51:

  Znam przypadki kiedy lekarz przepisywał magnez osobom cierpiącym na lekką depresję.

  Niedawno przeczytałem książkę "Galeria Cząsteczek" autor. John Emsley. Jest tam ciekawy fragment na temat magnezu. Można również wyczytać, że magnez ma w nadmiarze działanie przeczyszczające. Lekkie, ale ma ;)

 • chrzan.do.buraka napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/08 22:47:51:

  hmmm, to moze przez moj cudowny magnez z potasem, tran i rozpuszczalne witaminki nie dopada mnie zadna listopadowa deprecha, zadne jesienne przeziebienie i zadne uciazliwe zaparcia?

  nawet nigdy się nad tym nie zastanawiałam głębiej, łykam suplementy, bo nie jem mięsa i tyle. a tutaj tyle pozytku! :D

  pozdrawiam!!!

 • dietetyczne.wypieki napisał(a) komentarz datowany na 2013/09/15 21:53:34:

  Zapraszam osoby z dietami (bezmleczna, bezjajeczna, bezglutenowa, cukrzyca, różnego rodzaju alergie) oraz osoby odchudzające się do zamawiania u mnie domowych, naturalnych ciast, pralin i tortów bez dodatków chemicznych.
  Osoby zainteresowane proszę o kontakt na maila: dietetyczne.wypieki@wp.pl z określeniem jakiego wyrobu Państwo potrzebują, dla jakiego rodzaju diety oraz jego wielkości. Wtedy zaproponuję cenę.
  Wypieki mogą być odbierane osobiście lub za dodatkową opłatą będą dostarczane do Warszawy i okolic.

Dodaj komentarz